Moja działalność
Brzmi to potwornie dumnie. I na pewno dumniej niż jakbym napisał, jaki przerażony byłem, robiąc jeszcze w liceum wolontariat w hospicjum, czytając dzieciakom książki w domach dziecka, albo wspierając znajomych na Majdanie w czasie Pomarańczowej Rewolucji, albo kiedy pierwszy raz wyjeżdżałem do Europy Zachodniej, aby uczyć się o wolności słowa, demokracji i mediach.
Chciałbym podliczyć ile energii i kalorii spaliłem na różnego typu demonstracjach w obronie praw człowieka, ale było już ich tyle, że zlewają mi się w jeden, stały, równomierny marsz w mojej głowie.
20 lat temu zacząłem iść tą drogą razem ze wspaniałymi osobami z różnych organizacji, których nie jestem w stanie wszystkich wymienić. Zaczęło się od Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis, potem było European Youth Press, Chór Voces Gaudii. A po drodze współprace z większymi i mniejszymi organizacjami przy konsultacjach, tworzeniu czy zasiadaniu w zarządach lub radach programowych.
Były projekty długoterminowe i krótkoterminowe. Te udane i te, na które straciłem dużo energii i nic z nich nie wyszło. Były takie fajne rzeczy jak robienie programu Employee Advocacy na LinkedIn z Amnesty International, współpraca z Helsinką Fundacja Praw Człowieka, prowadzenie szkoleń dla fundacji i osób uchodźczych.
Poniżej kilka rzeczy, z których naprawdę jestem dumny, aktywistyczne oraz rzeczy, którymi się zajmowałem w swojej działalności społecznej.
SpołecznośćLGBTQ+
Przez 8 lat byłem także osobą członkowską Voces Gaudii, a później jednym z założycieli 4 Non Straights, działającego na rzecz kultury queerowej. Organizowałem także spotkania Queerowisko, czyli panele dyskusyjny przybliżające kulturę queerową i ważne tematy dotyczące społeczność LGBTQIAP+ widzom i widzkom.
Jestem zaangażowanx także w wiele innych działań na rzecz tęczowej społeczności. Jestem współtwórcą pierwszej w Polsce tęczowej sieci biznesów, a także prowadzę aktywną grupę LGBTQIAP+ Geeks Poland.
Wojna w Ukrainie
Pomagałem przy tłumaczeniach, zajmowałem się wsparciem walki z dezinformacją, promocją zbiórek ubrań i sprzętu i wożeniem ich na tereny Ukrainy. Najbardziej jednak jestem dumny, że wraz z grupą znajomych udało nam się zaopiekować 30 rodzinami uchodźczymi w Warszawie i zapewniać im przez 6 miesięcy mieszkania i pomoc finansową.
Na rzecz Ukrainy działam cały czas, chociaż jest to mniej widoczne w moich kanałach społecznościowych.
Zdrowie psychiczne, depresja w biznesie, walka ze stygmatyzacją
Sam cierpię na depresję maskowaną zdiagnozowaną w 2019 roku. Prócz tych tematów walczę także ze stygmatyzacją, cyber-bullyingiem i wspieram dostęp do rzetelnej edukacji seksualnej w Polsce. Fundacja SexedPL razem z magazynem Forbes umieścili mnie na prestiżowej liście 100 Polek i Polaków, którzy w naszym kraju walczą ze stygmatyzacją społeczną.
Wigilia i Wielkanoc dla osób LGBTQIAP+
Od 2016 roku organizuję Wigilie i spotkania Wielkanocne, czyli jednorożcowe wiosenne brunche, właśnie dla takich osób. Bo o to chodzi w świętach. O dawanie siebie innym. Do tej pory udało mi się zorganizować 9 edycji spotkań wigilijnych i 4 edycje spotkań wielkanocnych.
Edukacja na rzecz inkluzywności
Poza tym bliskie są mi tematy (bo zajmuje się nimi na co dzień) i edukacja dotycząca feminatywów, języka inkluzywnego, urlopów menstruacyjnych. Badam także uprzedzenia w social media i publikuję w tym temacie cyklicznie raporty.