Fałszywe konta na LinkedIn? AI będzie je blokować i usuwać

Szacowany czas na przeczytanie: 4 minut

Fałszywe konta na LinkedIn? Już niedługo. LinkedIn opracował  nowy detektor obrazu, który ma 99% skuteczności w wykrywaniu fałszywych zdjęć profilowych, przy 1% wskaźniku fałszywie pozytywnych wyników. 

Zastanawialiście skąd ostatnio tyle zmian na LinkedIn? W ostatnich latach obserwujemy nieustanny rozwój sztucznej inteligencji i generatywnych technologii, które mają wpływ na różne dziedziny naszego życia. 

Niestety, wraz z tym postępem pojawia się również nowe zagrożenie w postaci fałszywych profili na platformach społecznościowych, właśnie takich jak LinkedIn. A fałszywe konta stwarzają ryzyko naruszenia prywatności, oszustw, a nawet szkodzą reputacji profesjonalistom i firmom.

Dlatego LinkedIn, wraz ze swoim zespołem Trust Data, podjął działania mające na celu wykrywanie i eliminowanie fałszywych profili. Ich prace obejmują szerokie spektrum działań i usprawnień algorytmów i AI, takich jak: 

  • wykrywanie i zapobieganie tworzeniu fałszywych kont, 
  • przejęcie istniejących kont,
  • usuwanie treści naruszających zasady platformy. 

Jak rozpoznaje się fałszywe profile na LinkedIn?

Celem tych działań jest ochrona doświadczenia użytkowników oraz zapewnienie im bezpiecznego środowiska do nawiązywania kontaktów zawodowych i rozwijaniu kariery. Zresztą o zmianach w algorytmie treści pisałem niedawno tutaj, a także w swoim najnowszym e-booku

Sam zespół Trust Data wskazuje, że fałszywe profile stają się coraz bardziej wyrafinowane. 

Co więcej, większość użytkowników nie jest w stanie wizualnie odróżnić prawdziwych twarzy od tych generowanych przez sztuczną inteligencję. W obliczu tego wyzwania konieczne jest opracowanie skutecznych technik rozpoznawania fałszywych profili, które działają w czasie rzeczywistym i są w stanie obsłużyć ogromną liczbę użytkowników, jak LinkedIn.

W ramach badań LinkedIn współpracował ze światowymi uczelniami oraz osobami eksperckimii z dziedziny rozpoznawania obrazu i sztucznej inteligencji. Dzięki temu opracował zaawansowane techniki detekcji fałszywych profili, wykorzystując nowoczesne podejścia i algorytmy. 

Fałszywe profile na LinkedIn niedługo znikną?

Metody te opierają się na analizie strukturalnych różnic pomiędzy prawdziwymi twarzami, a tymi generowanymi przez SI. Dzięki temu LinkedIn osiągnął imponującą skuteczność w rozpoznawaniu syntetycznie wygenerowanych zdjęć profilowych. Nowy system LinkedIn jest w stanie wykryć 99,6% fałszywych zdjęć profilowych generowanych przez popularne modele SI, przy jednoczesnym minimalnym błędzie klasyfikacji prawdziwych profili jako syntetycznych (tylko 1% przypadków).

W ramach badań LinkedIn przeprowadził  analizę kilku zestawów danych, które obejmowały 100 000 prawdziwych zdjęć profilowych użytkowników LinkedIn oraz 41 500 syntetycznie generowanych twarzy z pięciu różnych silników generacyjnych, takich jak StyleGAN1, StyleGAN2, StyleGAN3, Generated.photos i Stable Diffusion. 

Przykładowe próbki syntetycznych twarzy możecie zobaczyć na załączonym poniżej obrazku, który pochodzi zresztą z zalinkowanego na końcu tekstu wpisu LinkedIn. 

Fałszywe profile na LinkedIn

Najważniejszym aspektem jest skalowalność. Rozwiązanie jest w stanie obsłużyć ogromną liczbę użytkowników LinkedIn w czasie rzeczywistym. Wykorzystuje technologie przetwarzania równoległego i rozproszonego, które umożliwiają skanowanie i analizę milionów profili w krótkim czasie. 

Co to dla Ciebie oznacza?

Po pierwsze, możesz mieć większe zaufanie do autentyczności profili, z którymi się łączysz. Dzięki zaawansowanym technikom rozpoznawania, LinkedIn eliminuje fałszywe konta. Możesz być pewien, że osoby, z którymi nawiązujesz połączenie, są prawdziwymi profesjonalistami, gotowymi do współpracy i wymiany wiedzy. Po drugie, jako profesjonalista masz możliwość ochrony swojej reputacji. Fałszywe konta mogą zaszkodzić Twojej reputacji, wpływając na sposób, w jaki jesteś postrzegany przez innych użytkowników. 

Zresztą tutaj znajdziesz całą prezentację, o tym dlaczego boty są szkodliwe i dlaczego należy się przed nimi bronić.

Zmiany to również cios w automatyzację na LinkedIn

Korzystasz z automatyzacji takiej jak SalesRobots? Mam dla Ciebie przykrą wiadomość. To kolejny krok w walce z automatyzacją i botami, które tworzone są przez narzędzia do automatyzacji działań na LinkedIn. Zresztą, LinkedIn zapowiada także lepszą weryfikację kont premium, jako że jest świadomy w całość procederu tworzenia botów i wykupywania pod nich kont i usług premium, aby nie były weryfikowane. Będą. 

To my tworzymy społeczność

Czy metoda jest w 100% skuteczna? Jeszcze nie. Dlatego LinkedIn nadal zachęca użytkowników do zgłaszania podejrzanych profili i treści naruszających zasady platformy. Zaangażowanie i współpraca w identyfikowaniu fałszywych profili są niezwykle cenne dla zapewnienia bezpiecznego środowiska dla wszystkich użytkowników.  Ochrona społeczności LinkedIn jest wspólnym wysiłkiem.

 

———————–

Źródło: New Approaches For Detecting AI-Generated Profile Photos

 

 

Related Posts

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *