Skąd wziął się Miesiąc Dumy LGBTQIAP+?

1 czerwca rozpoczyna się Pride Month, czyli Miesiąc Dumy LGBTQIAP+. Skąd się wziął i dlaczego jest ważny także dla polskiej społeczności LGBTQIAP+?

Spokojna, ciepła noc z 27 na 28 czerwca. 1969 rok. Policja z szóstego okręgu na Manhattanie w dokonuje rutynowego nalotu na Stonewall Inn, gejowski bar przy Christopher Street w Greenwich Village, dzielnicy Nowego Jorku. W tym tygodniu to trzeci taki nalot na „podejrzany lokal”.

Miesiąc Dumy LGBTQIAP+

Policja wyprasza gości Stonewall

Bywalców klubów LGBT+ w Stanach traktuje się niezwykle brutalnie. Spisuje się personalia wszystkich obecnych, a policjanci czynią pod ich adresem chamskie komentarze. Pod zarzutem „nieprzyzwoitości” zazwyczaj również dochodzi do aresztowań przypadkowych, najbardziej rzucających się w oczy przedstawicieli mniejszości – najczęściej osób transpłciowych i drag queens. Nazwiska drukuje się w gazetach, co rujnuje życie i kariery wielu osób.

Obowiązują też wtedy zasady, według których gejom nie wolno jest podawać alkoholu w lokalu, mężczyzna nie może tańczyć z mężczyzną, a każdy musi nosić przynajmniej trzy części garderoby, które odpowiadają jego biologicznej płci.

Gay Power

I tak kolejno, w tę ciepłą noc, kiedy policja robi nalot, rozpoczyna się przypytywanie klientów Stonewall Inn. Policjanci pojedynczo wypuszczają na zewnątrz lokalu już przesłuchanych, ale ci, zamiast się rozejść, zatrzymują się przed wejściem.

Zbiera się pokaźny tłum ok. 200 osób. Ok. 2 nad ranem Sylvia Rivera, drag queen, chwyta butelkę po piwie i ciska nią w policję. Krzyczy: „Gay power!”. W tamtej chwili o tym nie wie, ale to hasło przejdzie do historii i będzie obecne na każdym wiecu, na całym świecie, na którym będzie się mówić o prawach osób LGBTQIAP+.

Kilkanaście minut po 2.00 w nocy policja wzywa posiłki. Obroną Stonewall Inn dowodzą drag queens w swoich cekinowych sukniach. Naprzód wybiegają bucze (eng. butches), czyli męskie lesbijki, czołgi tego starcia, które blokują policjantów.

„To nie ujdzie im płazem” – zachęcają do akcji gejów z klubu – „Róbmy coś!”.

Dochodzi do przepychanek. Policjanci chcą wepchnąć jedną z zatrzymanych do samochodu. Ta broni się i w końcu oswobadza. Na policjantów sypią się kolejne kamienie, butelki i śmieci.

Tylko przez przypadek, przechodzący obok, heteroseksualny muzyk Dave van Ronk, zostaje schwytany przez policjantów, a następnie zaciągnięty do środka baru, gdzie barykadują się policjanci. Tam jest brutalnie bity.

„Zastrzelimy pierwszego skurwysyna, który przekroczy te drzwi!” – krzyczy policja ze środka Stonewall Inn.

Ale nie wszyscy to usłyszą. Na zewnątrz jest już tysięczny tłum protestując przeciw agresji wobec osób LGBT+, przeciw prześladowaniom, dyskryminacji, przeciw łamaniu kolejnych ludzkich żyć.

Miesiąc Dumy LGBTQIAP+

Po 45 minutach posiłki policyjne uwalniają zabarykadowanych w środku klubu funkcjonariuszy. Do aresztu trafia w sumie 13 uczestników zajścia. Na ulicach Greenwich Village wybuchają zamieszki, które trwają całą noc.

Do rana cała Christopher Street jest wysprejowana napisami „Support gay power!”, „Drag power!”, „They invaded our rights”, „Gay is good”.

Wina pariasów!

Zamieszki szybko się nie skończą. Następnego dnia protestuje 2000 osób. I liczba ta rośnie z dnia na dzień, aż do 3 lipca. I jest to pierwszy czynny opór, który solidarnie stawia społeczność LGBTQIAP+ wobec represjonowaniu jej przez władzę. Wydarzenie, które podziałało mobilizująco na osoby LGBTQIAP+ i jej dążenia emancypacyjne.

“Anonimowe” osoby homoseksualne szybko odcięły się od całego zajścia w listach do nowojorskich redakcji, zrzucając winę głównie na „gejowski plebs” – prostytutki, drag queens, osoby transpłciowe oraz aktywistów. Ich listy były wykorzystywane, do szerzenia negatywnych ocen zamieszek Stonewall. Osoby LGBT+ nazywane były „zdeprawowaną bandytanerią”.

Jednak to dzięki Stonewall Riots w końcu społeczność LGBTQIAP+ przybliżyła się o krok do wywalczenia swoich praw, jako że stała się siłą społeczną, z którą należy się liczyć.

Tęczowa emancypacja

Rok później, 27 czerwca Chicago Gay Liberation, aktywiście w Los Angeles oraz San Francisco zorganizują pierwsze marsze równości, właśnie po to aby upamiętanić wydarzenia w Stonewall.

Miesiąc Dumy

W następnym roku Gay Pride odbędą się w Bostonie, Dallas, Milwaukee, Londynie, Paryżu, Berlinie Zachodnim i Sztokholmie. Do 1972 r. uczestniczące miasta będą obejmowały Atlantę, Brighton, Buffalo, Detroit, Waszyngton, Miami i Filadelfię, a także San Francisco. Minie kilka lat i miast organizujących Parady czy Marsze Równości, będzie kilkadziesiąt. Za kolejnych kilkanaście lat – już będzie ich kilkaset na całym świecie.

Miesiąc Dumy LGBTQIAP+

Do czasu Stonewall w USA działa pięćdziesiąt do sześćdziesięciu grup gejowskich. Rok później jest ich już co najmniej 1500. Dwa lata później, o ile można było liczyć, było ponad 2500. Kay Lahusen, która fotografowała marsze w 1965 r. w jednym wywiadów o Stonewall, powiedziała:
Były to z pewnością narodziny dumy gejowskiej na masową skalę.

W Polsce pierwsza Parada Równości zostanie zorganizowana w 2005 roku i po dzień dzisiejszy będzie organizowana w czerwcu w Warszawie.
W 2023 roku Marsze Równości zorganizuje 35 różnych miast, m.in. Kraków, Łódź, Poznań, Gdańsk, Toruń, Wrocław, Lublin, Częstochowa, Rzeszów, Opole, Zielona Góra, Konin, Bydgoszcz, Szczecin, Kalisz, Koszalin, Olsztyn, Kielce, Białystok, Gniezno, Bielsko-Biała i Płock. Z dumą.

Bo o to w Marszach i Paradzie nadal chodzi.

Miesiąc Dumy LGBTQIAP+ jest winą Brendy!

Dlaczego obchody rocznicy Stonewall trwają cały czerwiec? To proste. Brenda Howard tak nam kazała! Brenda znana jest jako „Matka Pride” właśnie za pracę nad koordynacją marszu. Howard zapoczątkowała także pomysł na trwającą tydzień serię imprez wokół parady, która stała się genezą corocznych uroczystości LGBT+ Pride. Howard wraz z innymi działaczami LGBT+, Robertem A. Martinem (znanym również jako Donny the Punk) i L. Craigiem Schoonmakerem, przypisuje się popularyzację słowa „pride”, aby opisać te uroczystości.

A w końcu było ich tak wiele i powstało tak wiele wydarzeń towarzyszących, że wychodziły poza ramy 7 dni. A pierwszy raz w 1999 roku prezydent Bill Clinton oficjalnie ogłosił właśnie czerwiec Miesiącem Dumy LGBT+.

Tom Limoncelli, biseksualny aktywista, w swoich wspomnieniach, ma dużo lepszą odpowiedź. Brenda Howard miała mu bowiem podpowiedzieć:

Następnym razem, gdy ktoś zapyta cię, dlaczego istnieją marsze LGB+ lub dlaczego Miesiąc Dumy to czerwiec, powiedz im, że biseksualna kobieta o imieniu Brenda Howard pomyślała, że tak powinno być.

I ja to kupuje. Także dla tego, że pamięć o Brendzie nie powinna zaniknąć. Jak i o Stonewall.

Po co ten Miesiąc Dumy LGBTQIAP+?

Kiedy od dziecka słyszy się, że z osobami homoseksualnymi czy transpłciowymi coś jest nie tak, a takie komunikaty dostajemy od polityków, publicystów, duchownych i członków rodziny, z czasem zaczynamy wierzyć, nawet podświadomie, że seksualność i tożsamość płciowa jest czymś, czego powinniśmy się wstydzić. Nie tylko zresztą oceny innych ludzi są powodem, dla których się ukrywamy – nasza inność może dosłownie zniszczyć nasze kariery, być powodem przemocy, pozbawić nas rodziny i domu.

“Wstyd jest nieodłączną częścią dorastania jako osoba LGBT+. Kiedy więc mówimy, że czujemy dumę, nie jest to duma dosłowna, duma z bycia osobą LGBT+ – to duma z bycia taką osobą otwarcie i przetrwania. Akt buntu wobec wszechobecnego przykazu wstydu” – pisze Maja Heban w tekście, pt. “Żeby zrozumieć Miesiąc Dumy, trzeba najpierw zaznać tęczowego wstydu”.

Tak! Bo są ludzie, którym to się bardzo nie podoba i chcą na siłę nas zmieniać. Bo bycie sobą jest trudne i wymaga nieskończonych pokładów odwagi. I z bycia sobą, z odwagi zawsze należy być dumnym. Bo duma to również przeciwieństwo przyswajanego nam od dzieciństwa wstydu z racji tego kim jesteśmy.

I jesteśmy także dumni na przekór tym wszystkim smutnym osobom, które uważają, że mają prawo pouczać lub karać innych, za to że są szczęśliwi tacy, jacy są. Na przekór tym, których boli patrzenie na to, że można się akceptować, kochać siebie i innych, nie udawać kogoś innego, nie żyć w żadnym kłamstwie.

Właśnie dlatego na całym świecie hasłem osób LGBT+ jest duma. Duma, którą powinniśmy uczyć się celebrować cały rok, nie tylko jeden miesiąc.

Grzegorz Miecznikowski na Paradzie Równości

————————–

Chcesz docenić treści, które czytasz na moim blogu i sprawić, że będzie ich więcej?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Leave A Reply

Brak produktów w koszyku.