37 powodów, dla których warto prowadzić własny biznes

Szacowany czas na przeczytanie: 9 minut

Każdy przedsiębiorca startuje z własną firmą trochę z innego powodu. Niektórzy wiedzą od zawsze, że chcą prowadzić własne przedsięwzięcia, niektórzy wpadają na świetny pomysł, pracując na etacie i zaczynają go realizować, a niektórzy zostają biznesmenami z czystego przypadku.

Nieważne z jakiego powodu przedsiębiorcą się zostaje – jest to jedna z największych przygód życia. Mimo, że ostatnio trochę narzekałem na obciążenie psychiczne, jakie daje prowadzenie własnego biznesu, to póki co, nie zamieniłbym bym tego na nic innego.

Dlaczego? Są ku temu nieskończone argumenty, ale postanowiłem (w przypadkowej kolejności) przytoczyć 37 powodów, które pokażą Wam dlaczego fajnie robić jest coś własnego, a niektórych może zainspirują lub popchną do założenia własnej działalności gospodarczej.

1. Masz pełną kontrolę nad swoim przeznaczeniem

Ty podejmujesz wszystkie decyzje – te dobre i te złe, te ważne i te mniej ważne. I nikt inny nie jest odpowiedzialny za twój sukces lub porażkę.

2. Przedsiębiorcy to innowatorzy

Pomyśl o wszystkich nowych pomysłach, technologiach, konceptach, które powstały w ciągu kilku ostatnich lat. Kiedyś były tylko myślą w ludzkiej głowie, ale ktoś miał odwagę przecież je wcielić w życie.

3. Jesteś częścią rodziny

Przedsiębiorcy trzymają się razem, znają swoje problemy, słabe strony, pomagają sobie wzajemnie (a przynajmniej tak jest w mojej branży) – zostając przedsiębiorcą, stajesz się częścią dużej i fajnej, motywującej i inspirującej rodziny.

4. Wybierasz z kim pracujesz

Zespół, którym się otaczasz i z którym współpracujesz odgrywa istotną rolę w sukcesie twojego przedsięwzięcia – dlatego może dobrać go, aby myślał podobnie, dzielił tę samą pasję i motywację do działania co ty.

5. Ubierasz się dowolnie

Jesteś szefem wszystkich szefów, no i swoim własnym szefem, dlatego to ty określasz jaki dress code jest odpowiedni dla twojej marki i możesz nosić co tylko chcesz.

6. Masz możliwość zmieniania świata

Idea, produkt, usługa, którą wprowadzasz na rynek, jeśli jest innowacyjna, może zmienić czyjeś życie na lepsze, usprawnić ich biznesowe procesy albo po prostu pomóc. Każdy przedsiębiorca chce w jakiś sposób być Mesjaszem i wywrzeć wpływ na swoje otoczenie i nic go nie może zatrzymać.

7. Decydujesz gdzie pracujesz

Potrzebujesz otwartej przestrzeni biurowej? A może pracujesz zdalnie? Chcesz być cyfrowym nomadem i zarządzać firmą zdalnie? Ty decydujesz.

8. Napędzasz się

Nie ma nic lepszego niż endorfiny buzujące w ciele przedsiębiorcy, po tym jak własnymi siłami i ciężką pracą osiągnie wymarzony cel.

9. Jesteś przykładem

Ludzie patrzą z podziwem na przedsiębiorców i innowatorów, inspirują się nimi. Jesteś przykładem dla rodziny, pracowników, przyjaciół i biznesowej społeczności, a twój sukces będzie służył im za inspirację i motywację.

10. Nigdy się nie znudzisz

Zawsze jest coś do zrobienia, zawsze jest nowy klient do pozyskania, nowy tekst do napisania, nowa rzecz do opracowania. Każdy dzień przynosi masę wyzwań i możliwości.

11. Masz satysfakcję

Zwłaszcza, kiedy mówisz, że „prowadzisz własny biznes”. To fajne uczucie pokazywać komuś – tak to moja firma i robimy „to, to i to”. I mimo że bycie przedsiębiorcą to dużo trudnej pracy, satysfakcja z udanego biznesu jest tego warta.

12. Nigdy nie czujesz się nie doceniony

Jeśli masz pomysł, możesz go realizować, nie patrząc na to czy twój manager lub inny przełożony zaakceptuje twoją ideę i da zielone światło. Do pracy nad realizacją nowego konceptu możesz przystąpić od razu.

13. Masz więcej czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół, drugiej połówki

Jako przedsiębiorca masz możliwość dopasowywania grafiku zawodowego do swojego prywatnego życia i własnych potrzeb. Nie musisz siedzieć w biurze ośmiu godzin, możesz „żonglować” swoimi obowiązkami, spotkaniami.

14. Wyjmujesz, co włożysz

Jeśli pracujesz ciężej, masz większe efekty, więcej zleceń, więcej klientów, więcej możliwości, a co za tym idzie – więcej złotówek na koncie.

15. Masz możliwość, żeby pomagać

Możesz spłacać zaciągnięte długi wdzięczności – szkolić za darmo lokalnych przedsiębiorców, pomagać im z marketingiem czy wspierać cele charytatywne. Wiedza, że jesteś w stanie pomagać i przekucie jej na konkretne działania – naprawdę robi różnicę.

16. Dbasz o zdrowie fizycznie

Elastyczny grafik pozwala ci na ustalenie planu ćwiczeń i trzymania się go choćby nie wiem co. Możesz chodzić na siłownię wcześniej rano lub wieczorem, spacerować, biegać – cokolwiek na ciebie działa i kiedy działa.

17. Masz czas na swoje hobby

O ile wykonujesz swoją pracę, czas wolny możesz przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji. Możesz śpiewać, tańczyć, wędkować albo kibicować. Prowadzenie własnej firmy, ułatwia znalezienie na to czasu, a rozwijanie własnych zainteresować pomaga utrzymać odpowiedni balans.

18. Koniec ze sprawdzaniem zegarka

Pamiętam, że w biurze sprawdzałem, za ile nastąpi koniec pracy i ile jeszcze minut zostało do godziny 16.00. Dzień pracy przedsiębiorcy kończy się wtedy, kiedy wszystkie zadania z listy zostaną odhaczone, tu nie ma wyrabiania „dupo-godzin” i siedzenie, żeby tylko siedzieć.

19. To największe wyzwanie w Twoim życiu

Prowadzenie własnej firmy, odpowiedzialność za jej rozwój, ale także pracowników to jedno z największych życiowych wyzwań, a przeszkody na które natrafisz po drodze dadzą Ci doświadczenie, którego nie zdobędziesz nigdzie indziej.

20. Koniec z wyścigiem szczurów i utartą ścieżką kariery

Jako przedsiębiorca nie musisz brać udziału w korporacyjnym wyścigu szczurów, udawać, budować fałszywych relacji z zespołem i innymi działami. Nie masz też utartej i nudnej ścieżki kariery. Nie musisz robić tego samego 5 dni w tygodniu przez kilka lat. Bycie przedsiębiorcą to praca, która wymaga od Ciebie elastyczności i grania różnych biznesowych ról.

21. Możesz się dostosować zamiast zginąć

Masz możliwość przeprowadzenia pivotu, za każdym razem, kiedy biznes nie do końca zmierza, tam gdzie powinien. Pomyśl tylko ile biznesów upada rok do roku tylko dlatego, że nie mają takiej możliwości. Pivot to szansa dla przedsiębiorcy na stały rozwój.

22. Masz możliwość pracy z najlepszymi

Możesz pracować z utalentowanymi ludźmi z całego świata, a poznasz ich nie tylko w swoim teamie, ale także dzięki biznesowemu networkingowi.

23. Zostawiasz spuściznę

Każdy przedsiębiorca, robiący swój biznes, chce zostawić coś na kształt spuścizny w postaci idei, marki, która może służyć jako inspiracja dla innych.

24. Zamieniasz pasję w biznes

Jeśli jesteś pasjonatem fitnessu możesz założyć własną siłownię albo zostać dietetykiem. Masz szansę stworzyć nie tylko działający biznes ale także zmienić ludzi i zainspirować ich przez swoją pasję i wierzenia.

25. Nigdy nie uderzysz w sufit

W niektórych zawodach i w niektórych firmach nie awansujesz dalej po osiągnięciu pewnego stanowiska. Kiedy jesteś przedsiębiorcą nie uderzysz w sufit, możesz rozwijać firmę, nowe projekty, produkty i pomysły.

26. Ludzie doceniają co robisz

To serio super uczucie, kiedy dostajesz maila bądź telefon od zadowolonego klienta, bądź osoby którą zainspirowałeś i na którą miałeś chociaż minimalny wpływ.

27. Budujesz poczucie własnego bezpieczeństwa

Nie musisz martwić się czy będziesz mieć pracę, czy będziesz miał klientów, czy ktoś dobrze zarządza własną firmą – sam kontrolujesz swoje przeznaczenie, życie i finanse i tylko ty za to odpowiadasz.

28. Ciągle się uczysz

Żeby nie wypaść z obiegu, branży, stale świadczyć usługi na najwyższym poziomie, musisz odrabiać swoje prace domowe – uczyć się, testować, eksperymentować. To najcenniejsze lekcje, które odbierzesz poza jakimikolwiek studiami czy salami szkoleniowymi.

29. Twoje złe dni mogły być gorsze

Uwierz mi, zły dzień bycia przedsiębiorcą nadal jest lepszy niż zły dzień pracując dla kogoś innego.

30. Nie musisz kończyć nudnych studiów

W biznesie liczy się praktyka i doświadczenie, a nie to jakie studia skończyłeś i czy ukończyłeś szkołę z wyróżnieniem czy nie.

31. Zaspokajasz własną ciekawość

Czy pomysł zadziała? Produkt zachwyci? Nadaję się na lidera? Potrafię zarządzać? Większość przedsiębiorców to ciekawi świata ludzie i w większości zaspakajają swoją ciekawość.

32. Koniec z nudnymi spotkaniami

Koniec z siedzeniem na spotkaniach, z których nic nie wynika. A jeśli nadal tak jest, możesz obwiniać tylko siebie.

33. Fejm się zgadza

Kiedy Twoja marka staje się rozpoznawalna, produkt bądź firma odnosi rynkowy sukces, zaczynają interesować się Tobą media. Rozpoznawalność, docenienie przez media, występy na konferencjach czy odbieranie nagród, a nawet pozycje w internetowych rankingach zaspokajają Twoje ego i pozwalają rozpalić wewnętrzny ogień.

34. Rozwiązujesz problemy, zamiast je tworzyć

Stajesz się zaradny i elastyczny, co przekłada się także na życie prywatne. Nie ma problemu, który by cię przeraził i który byłby nie do rozwiązania.

35. To nie zawsze praca

Nie będziesz czuł się jakbyś pracował, ale jakbyś wykonywał coś co jest istotne dla ciebie, twojego życia i rozwoju. Niektórzy mogą się z tym nie zgadzać, ale może to oznaczać, że nie angażują się w pełni w bycie przedsiębiorcą.

36. Tworzysz pancerz

Wiele razy dostaniesz po twarzy, życie cię skopię a ludzie wykorzystają. Jednak dzięki temu uodparniasz się na wszystkie przeciwności losu.

37. Nie musisz być „szczęściarzem”

Wszystko zależy tylko i wyłącznie od ciebie i tego ile pracy włożysz w rozwój swojego przedsięwzięcia. Biznes to nie wygrana na loterii, to ciężka praca.

Znasz inne powody, dla których warto być przedsiębiorcą? Podziel się nimi w komentarzu.

2 Comments

  • Kamil Porembiński

    14 września, 2018 - 4:51 pm

    > 13. Masz więcej czasu dla siebie, rodziny, przyjaciół, drugiej połówki

    Z tym się nie zgodzę. Początkujący przedsiębiorcy zasuwają 24h na dobę by ogarnąć firmę. Jesteś sprzątaczką, kasjerem, marketingowcem, seowcem, adminem strony firmowej i do tego księgową. Chyba nawet wspominał o tym kiedyś Michał Sadowski (znany tester kebabów ;-)).

  • Grzegorz Miecznikowski

    14 września, 2018 - 4:54 pm

    Kamil początkujący (nieważne czy na etacie i chcący się wybić czy na własnej działalności) nigdy nie mają na nic czasu. Ale można znaleźć balans, mi się to udało po 3 latach prowadzenia agencji. Nie pracuję więcej niż 5-6 godzin dziennie, regularnie spotykam się ze znajomymi, chodzę na randki… i tak dalej 🙂

Leave A Reply

Brak produktów w koszyku.